Historie klubu

Podle dochovaných zpráv, zjištěných z různých pramenů se první zmínka o hře v kužely datuje asi 7000 let zpět od našeho letopočtu z dob trojských válek, jak vypráví Homér, když prý hledal smysl této hry. Další zpráva o hře v kuželky je již známa z dekretu Karla V., krále francouzského z XI století, který hru v kuželky zakázal. Ve XIII a XIV století jsou již přesnější zprávy, které říkají, že dráhy ve Frankfurtu pro hru koulení do kuželek již byly pečlivě upravovány.
 
V Čechách se hře v kuželky původně říkalo „Švédi“, neboť ji k nám přinesli vojáci švédského krále Gustava Adolfa, kteří této hře holdovali. Dráhy, které po odchodu těchto vojsk zůstaly, byly našimi lidmi zdokonalovány tak, že se u nás vytvořil prototyp dnešních kuželníků, které ještě někde v české nebo slovenské vesnici nalezneme.
 
Dlouho před rokem 1936 se sdružovali kuželkáři v kroužcích sokolských jednot a uzavřených společností. Agilnější kroužky pořádali nejrůznější turnaje s ostatními kroužky a to nejen z nejbližšího okolí a tak při pořádání jednoho z takových turnajů v Praze, byl z iniciativy několika nadšenců ustanoven přípravný výbor pro ustanovení ,, Asociace československého sportu kuželkářského“, který 11. ledna 1937 vydal a rozeslal všem mimopražským kroužkům první pravidla a stanovy.
 
I v Luhačovicích byla skupina nadšenců, která hrála kuželky na kryté asfaltové dvoudráze u restaurace U Záhorovských pod přehradou. V roce 1953 tito hráči založili pod tělovýchovnou jednotou kuželkářský oddíl. Proto je třeba vzpomenout tehdejší hráče zejména Alois Chmela, Karel Kranz, Pepa Kranz, Jiří Semela, A. Svobodník, F. Novák,  Mvdr. Svinka, B. Švach, A.  Hubáček, R. Pelar protože jim vděčíme za to, že i u nás kuželky zapustily kořeny. Poněvadž kuželna na přehradě která sice byla zastřešená ale otevřená povětrnostním vlivům již přestávala vyhovovat, tak se v roce 1959 po uvolnění prostor v sokolovně oddíl rozhodl vybudovat modernější novou dvoudráhovou kuželnu. Díky dobrovolné práci obětavých kuželkářů a hlavně Pepovi Kranzovi, který byl hlavním tahounem této akce, byla nová kuželna ještě téhož roku o vánocích otevřena.
 
Nová kuželna ve středu města postupně přivedla ke kuželkám i další hráče jako E. Slováka, F. Kovaříka, A. Kolaříka, M. Krajíčka , A. Hajdu, J. Hetmera, A. Vávru a další a taky umožnila vzniknout nejpopulárnější amatérské soutěži ,,Odborářská liga“ z které dlouhá léta oddíl získával nové hráče, a která i když pod jiným názvem ,,Luhačovická liga“ se mezi veřejností stále těší velké oblibě. Mezi vítězi jednotlivých ročníků jsou zapsána družstva LÁZNÍ, RGV, ČD, ČSAD, RENOVY, AGROPODNIKU, POŠTY, ale i družstva ze sousedního Slavičína. 
 
Celá 60. a počátek 70. let byl ve znamení vysoké výkonnosti a úspěchů v soutěžích. Velkou postavou tohoto období byl dlouholetý předseda oddílu Fanuš Kovařík st.
 
V roce 1978 byla kuželna modernizována – dráhy dostaly nový povrch, byly nainstalovány nové automatické stavěče s automatickými počítadly. V tomto období se taky vyměnila generace hráčů a tak starší matadory postupně nahrazovali nový hráči  Petr Martinec, L. Krajíček, Z. Chupík, J. Bednařík, P. Kudláček, T. Zábojník a spousta jiných. Od roku 1979 se první družstvo mužů neustále snažilo o postup z krajské soutěže, ale neúspěšně.
 
Dvoudráhová kuželna v sokolovně sloužila až do roku 1989, kdy bylo rozhodnuto o výstavbě nové čtyřdráhové kuželny. Toto období bylo pro nového předsedu Jiřího Konečného st. a tím i pro oddíl velmi složité, protože po politických změnách v naší republice byla stavba pozastavena. Oddíl i bez vlastní kuželny fungoval na dvoudrátové kuželně ve sportovním areálu Golf a tím se podařilo chod oddílu udržet. Přes všechny tyto vzniklé potíže předseda oddílu J. Konečný neustále podnikal potřebné kroky pro dobudování čtyřdráhové kuželny a k vybudování družstva, které by mohlo hrát nejvyšší kuželkářskou soutěž I. KLM.
 
Prvním krokem byl vstup firmy RENOVA Luhačovice s.r.o. do funkce hlavního sponzora oddílu a tím byly pro hráče vytvořeny velmi slušné podmínky. V roce 1994 se uskutečnil přestup sedmi hráčů ze Slavičína a s nimi i soutěž II. liga,  kterou v tu dobu hráli a soutěžní řád tuto variantu umožňoval. Přesto že toto družstvo muselo hrát své domácí zápasy na čtyřdráhové kuželně ve Zlíně, tak v sezoně 1994/95 skončilo ve II. lize na druhém místě těsně za postupujícím Přerovem. V následujícím ročníku 1995/96 se ale naši hráči ve složení S. Bezděk, K. Ivaniš, P. Budín, F. Novák, Z. Gajda, A. Valášek a nové posily týmu J. Bok a V. Výrek již radovali s postupu do I. ligy.
 
Pro tuto soutěž ale bylo třeba družstvo posílit a tak do Luhačovic přestoupil z prvoligových Ratíškovic bývalý hráč Zlína Pavel Kubálek a ze Slavie Praha reprezentant ČR a třetí hráč na Světovém poháru jednotlivců 1994 Zdeněk Gartus.
 
Záhy přišli úspěchy, o kterých se v Luhačovicích nezdálo ani největším optimistům. Základ a určitou motivací bylo bezesporu dobudování nové čtyřdráhové kuželny v suterénu budovy SOU Luhačovice, která byla osazena nejmodernější technologií zakoupenou TJ Slovan z MS 1996 v Praze. Toto sportovní zařízení, které ve své době bylo nejmodernější v celé ČR, bylo slavnostně otevřeno 9. ledna 1997.
 
V sezoně 1996/97 po výborně rozehraném podzimu připravili kuželkáři svým příznivcům a fanouškům překrásné chvíle a v historii tělovýchovné jednoty jeden z největších úspěchů. Po jediné jarní porážce s mistrem ČR TJ Třebíč skončili ve svém premiérovém ročníku I. KLM na 3. místě a tím si i zajistili účast v Evropském poháru družstev v rumunské Hunedoaře, kde ze šestnácti evropských celků obsadili slušné 8. místo. Hned v následující sezoně 1997/98 si 3. místo v I.KLM zopakovali, když na první MS Brno a druhou Opavu ztratili pouhé dva body. To už v družstvu hráli F. Svoboda z Ratíškovic i Luhačovjan P. Kudláček.
 
V tomto období byla činnost oddílu velmi bohatá. Vedle úspěchů ,,Áčka“ si skvěle vedlo i družstvo B. V roce 1998 toto družstvo postoupilo do II. KLM ( II. liga ) kde vydrželo až do roku 2004 kdy sestoupilo do III. KLM kde působí až do dnešních dnů. V mistrovských soutěžích startovala nejenom družstva A a B, ale i další dvě družstva mužů v okresních a krajských přeborech. Největším a zlomovým obdobím z pohledu budoucnosti byl fakt, že od roku 1997 se oddíl nevěnoval jen vlastní závodní činnosti, ale systematicky se začal věnovat výchově mládeže. Vzniklo družstvo dorostenců  které se pod vedením Mirka Bubláka v roce 2000 probojovali do I. ligy dorostu, kde v dalších letech s trenéry V. Červenkou a P. Kudláčkem dosáhly vynikajících výsledků jak v soutěžích družstev tak i na MR jednotlivců. Nezastupitelnou roli má v oddíle Mudr. Eva Šefránková která vychovává ty nejmladší a připravuje je na absolvování Turnajů mladých nadějí v rámci ČMKS. Že se jí tato práce daří, svědčí dosažené výsledky mladých hráčů a hráček v této kategorii.
 
Nejen úspěchy zažíval oddíl v tomto období. Až dosud úspěšné prvoligové družstvo se v roce 1999 nevyrovnalo s odchodem dvou klíčových hráčů S. Bezděka a Z. Gartuse . Po tříletém účinkování v I. lize z této soutěže sestoupilo. Ke cti hráčů patří to, že v dalším roce družstvo ve stejném složení opět vybojovalo postup zpět do I. ligy a zahájilo tím další úspěšnou éru účinkování v I lize.  
 
Rok 1999 prožíval oddíl krizi nejen hráčskou ale i funkcionářskou. Z funkce předsedy oddílu po desetiletém působení odstoupil Jiří Konečný, kterého v této funkci nahradil Petr Kudláček, kterému největší měrou pomáhal organizační pracovník Vlastimil Červenka.
 
Spolu s vedením oddílu se změnil i hlavní sponzor oddílu, kterým se stala firma KARE.
 
V tuto dobu probíhala v Luhačovicích výstavba nové Sportovní haly. Výboru se podařilo ve spolupráci s městem v suterénu této budovy prosadit výstavbu nové kuželny a tak po přestěhování technologie od září 2002 oddíl již hraje v tomto moderním sportovišti.
 
Nové vedení oddílu muselo nahradit hráčskou ztrátu způsobenou odchodem některých klíčových hráčů. Příchodem T. Marančáka a R. Polácha ze Vsetína a zařazením domácího Jiřího Kudláčka do A týmu, vytvořilo kvalitní tým o čemž svědčí umístění na 3. místě v roce 2002 a zatím historicky nejlepší umístění družstva na 2. místě v roce 2003. Vedení oddílu se snaží hráčský kádr neustále zkvalitňovat a tak doufá, že příchodem reprezentanta Michala Markuse v roce 2008 se luhačovské kuželky opět dočkají medaile.
 
Kuželkářský oddíl se může pochválit nejen kvalitním umístění družstev v jednotlivých soutěžích, ale i jednotlivci se prosazují v individuelních soutěžích na MR. Svědčí o tom tituly z MR mužů – dvojic 2002   Marančák – Polách, vítězství dorostence Petra Pláška v roce 2004 a titul MR seniorů Pavla Kubálka v roce 2009, ale i úspěchy Míši Semelové na turnajích mladých nadějí v roce 2008 a 2009 a Jirky Šafránka na turnaji mladých nadějí v r. 2003.
 
Dalším mezníkem v historii oddílu je v vznik družstva žen. Do roku 2004 ženy hrály pouze v rámci Luhačovické ligy. V roce 2004 se přihlásily do soutěže pořádané ČKA a tak jejich jména už s respektem vyslovují účastníci moravskoslezské divize žen, kterou v současné době úspěšně hrají.  
 
Oddíl kuželek se díky úspěchům dosažených v soutěžích družstev ale i jednotlivců řadí k jedněm z nejúspěšnějších oddílů v rámci celého Českomoravského kuželkářského svazu. Důkazem bylo přidělení pořadatelství mezistátního utkání juniorů a juniorek ČR-Slovinsko v roce 1997, Mistrovství ČR mužů kde Ivan Zámečník vytvořil nový rekord ČR, finálového turnaje Českého poháru dvojic kde zvítězila naše dvojice Kubálek-Gartus, mezistátního utkání mužů a žen ČR-Maďarsko v roce 2004.
 
Medailové umístění našich sportovců v nejvyšších soutěžích pořádaných ČKA:
 
1994
2.misto Mistrovství ČR mužů v dvojkombinaci– Stanislav Bezděk, SR Luhačovice
 
1997
3.misto Mistrovství ČR družstev - muži Sokol, RENOVA Luhačovice
 
1998
3.misto Mistrovství ČR družstev - muži, Sokol RENOVA Luhačovice
 
2002 
1.misto Mistrovství ČR dvojic - Marančák-Polách, Sokol KARE Luhačovice
 
2002 
3.misto Mistrovství ČR družstev - muži, Sokol KARE Luhačovice
 
2003 
2.misto Mistrovství ČR družstev - muži, Sokol KARE Luhačovice
2.misto Mistrovství ČR seniorů - Pavel Kubálek, Sokol KARE Luhačovice
3.misto Turnaj mladých nadějí - Jiří Šafránek, Sokol Luhačovice
 
2004
1.misto Mistrovství ČR dorostenců - Petr Plášek, Sokol KARE Luhačovice
3.misto Mistrovství ČR družstev – dorostenci, Sokol KARE Luhačovice
 
2005  
2.misto Mistrovství ČR seniorů - Pavel Kubálek, Sokol KARE Luhačovice
 
2007
3.misto Mistrovství ČR družstev – dorostenci, Sokol KARE Luhačovice
 
2008
3.misto Turnaj mladých nadějí - Michaela Semelová,  Sokol Luhačovice
 
2009
1.misto Mistrovství ČR seniorů - Pavel Kubálek, Sokol Luhačovice
3.misto Mistrovství ČR mužů – Theodor Marančák, Sokol Luhačovice
2.misto Turnaj mladých nadějí - Michaela Semelová, Sokol Luhačovice
 
Oddíl se při své činnosti nezúčastňuje jenom soutěží a přeborů, ale pořádá i soutěže pro neregistrované hráče, kterých se zúčastňuje i řada našich spoluobčanů. Především je to již zmiňovaná "Luhačovická liga“, při této příležitosti probíhá turnaj neregistrovaných hráčů.
 
Dále oddíl pořádá vánoční turnaj rodinných dvojic a tradiční "Májový turnaj žen“.
 
Od roku 1980 do roku 1998 probíhal rotační Turnaj lázeňských měst za účasti družstev Luhačovic, Piešťan, Trenčanských Teplic, Trenčína a zpočátku Karlových Varů. Bohužel tato krásná soutěž zanikla. 
 
Věřme, že si na naši kuželnu, jedno z nejhezčích sportovní zařízení ve městě, budou nacházet cestu stále noví zájemci o tento sport. 

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer